Zrod a cesta k "Á-jem"

11.09.2018

Asi tou úplně nejčastější otázkou, kterou dostáváme, je co vlastně Á-jem znamená a proč a jak vzniklo. Ráda bych Vám tak v článku na tyto otázky odpověděla a zároveň se s Vámi podělila o spletitou cestu, která vzniku centra předcházela.

Jak to tak bývá, na začátku každého projektu stojí nápad. V našem případě to nebyl ani tak nápad jako myšlenka. Myšlenka, která se zrodila už během studií a která mi mnoho let neustále vrtala hlavou a mnohdy mě ani nenechala usnout :-) Tou neposednou myšlenkou byla představa trochu zbořit mýty psychologie a vytvořit prostor, ve kterém se každý bude cítit příjemně, bezpečně a svobodně. Prostor, kam se budete rádi vracet, kde naleznete přijetí, podporu, zpětnou vazbu, ale také inspiraci. Prostor, kde má každý z nás stejnou příležitost na sobě zapracovat, naučit se více vnímat a slyšet sám sebe. Prostor, kde se společně budeme posouvat a růst novým směrem. 

Inspirací pro vytvoření takového prostoru mi byl absolvovaný 5ti letý sebezkušenostní výcvik. Zážitek bezpodmínečného přijetí, opory, podpory, sdílení mých vnitřních prožitků a myšlenek v bezpečném prostředí, inspirativní zpětná vazba mi velkou inspirací a cennou zkušeností. Pomohl mi najít cestu k sobě samé, najít své dobré stránky, respektovat ty špatné a brát je jako impuls ke změně. Naučil mne pečovat o svou duševní i tělesnou stránku, vnímat své vnitřní pocity a prožitky a nebát se o nich mluvit. Rozvíjel mou schopnost intenzivního naslouchání, fantazie a důvěry v druhé. To vše v bezpečném prostředí, ve kterém jsme všichni byli jedineční a přijatí bez předsudků či soudů. A tuto zkušenost, která mne v osobním i profesním životě hodně posunula, bych ráda poskytla i Vám. V ještě o něco uvolněnější a příjemnější atmosféře, s důrazem na Vaše soukromí a pocitu bezpečí. Z vlastní zkušenosti vím, že mnoho z nás tu pravou cestu k sobě samým začně hledat až na prahu dospělosti, často i později. Myslím si však, že vzhledem k neustále se posouvající hranici zralosti dětí, je potřeba toto téma nenásilnou a hravou formou zprostředkovat i jim. Proto je naše centrum zaměřené nejen na dospělé, ale i na dětské klienty. Ve snaze umožnit jim zážitek přijetí, rozvoji svého já a tím pádem i zdravého sebevědomí, naučit je čelit nástrahám ve vztazích a kolektivech a posilovat tak jejich vnitřní sílu a sebedůvěru.

Realizace

Jenže jen myšlenka nestačí. A tak po dlouhém boji mé vnitřní touhy tuto myšlenku uskutečnit se závazky, obavami a povinnostmi, nakonec touha zvítězila a já se rozhodla si za tímto svým velkým snem jít. Jak to tak bývá, skutečně vše co v životě potřebujete, k Vám dorazí ve správný okamžik. Stejné to bylo i s prostory. Než jsem se naplno stihla odhodlat k vytvoření centra, naskytla se skvělá nabídka prostorů. Musím naprosto upřímně říci, že mne první navštěva naprosto vyděsila - špinavé popraskané zdi, vrstva pavučin, mnoho nepořádku po předchozím majiteli, neútulně působící vlhé a chladné místnosti. Přesto mé srdce zaplesalo :-) Ty prostory nemají chybu a jsou jak dělané pro naše centrum! Dispozičně, velikostně a prostě celkově to naprosto odpovídalo mé představě. 

Zbývalo se jen pustit do rekonstrukce... Možná jste si všimli, že ačkoliv jsem prozatím jediným pracovníkem centra, často používám výraz "my" nebo "naše". Vnímám centrum jako společný projekt mě a mého nejbližšího člověka, který stál jak u samotného zrodu myšlenky a názvu, neustále mne i přes nekonečné překážky podporoval, rekonstrukci převzal převážně na svá bedra a nakonec mi stál po boku i během slavnostního otevření. 

Není tak pochyb, že centrum Á-jem vznikalo s láskou po celou dobu jeho rekonstrukce, na které se podílela téměř celá rodina a nejbližší přátele. Všem tímto opětovně velmi děkujeme! 

Zatímco jsme přes den bojovali s tunou odpadu z prostorů a popadanými omítkami, prali jsme se po večerech i s názvem. Kdo mě zná ví, že jsem velmi sebekritická a tak jsem výběr jména pro centrum brala skutečně poctivě. Přes veškeré zajímavé nápady však nic nevystihovalo mou počáteční myšlenku. A pak to najednou z úst mé nejbližší osoby padlo. Stručné a jednoduché "I AM" tedy z angličtiny "Já jsem". Prosté a vystižné. Vystihující důležitost naší jedinečnosti, osobitosti. Zároveň vážení si vlastní hodnoty. Já jsem je klíčem k sebepoznání, sebepéči a sebeuvědomění. Vnímání svého já je velmi důležitým krok na cestě k sebepoznání. Já jsem - se všemi kladnými i zápornými vlasnostmi. To vše jsem "Já". A tak se zrodilo počeštěné "Á-jem" / I am / Já jsem.

Celková rekonstrukce nám však dala opravdu zabrat, více než cokoliv jiného. Celkem jsme s ní strávili něco málo přes 3 měsíce, nespočet víkendů, odpolední po práci a mnoho večerů. Musím říci, že bylo mnoho chvil, kdy jsme si fyzicky sáhli na dno, bylo také mnoho chvil radosti z povedené práce, a byly i chvíle, kdy jsem se ptala sama sebe: Stojí tohle za to? .. Ačkoliv se může zdát, že odpověď přinese čas, já už teď vím, že mi to za to stálo. Pokaždé, když do centra vyjdu vidím tu odvedenou práci, snahu a podporu všech kolem. A už jen to mi za to stojí. 

Upřímně doufám, že i Vám za to bude návštěva u nás stát :-) 

Řečí už bylo dost a tak na závěr přidávám pro představu několik málo fotek z průběhu rekonstrukce.

A.

Vrchní stavbyvedoucí :-)
Vrchní stavbyvedoucí :-)