Slavnostní otevření centra - 1. 9. 2018

03.09.2018

Několik měsíců budování a rekonstrukce uteklo jako voda a byl tu najednou den "D", a sice slavnostní otevření. Na tento den jsme se velice těšili, už jen proto, že byl pro nás takovým symbolickým uzavřením několika měsíců intenzivní práce. (O rekonstrukci, budování a vůbec celém vzniku centra se dozvíte v dalším článku). Dlouhou dobu jsme ani nevěděli, na které datum otevření připadne, neboť během úprav nás mnoho věcí zdrželo a doba rekonstrukce se tak neustále prodlužovala. Ovšem díky skvělé pomoci rodiny a pár přátel jsme měli koncem srpna hotovo a mohli zase začít plánovat, tentokrát již zmíněné slavnostní otevření.

S blížícím se 1. září, kdy jsme otevření plánovali, stoupala nervozita a možná i trochu pocit nejistoty z něčeho nového. Přece jen každý má jiný vkus a představu, ne každý využívá služeb psychologa a umím si představit, že i někteří lidé umějí být nepřejícní, však to každý z nás zná. Nervozita se také netýkala pouze toho, jak bude centrum přijato, ale i samotného aktu "otevření", neboť se slušelo říci pár slov o tom, proč tu vlastně jsme a jak to vše probíhalo. Nakonec se ale tyto mé obavy ukázaly jako naprosto zbytečné. Oslava proběhla v kruhu nejbližší rodiny a pár přátel, kteří se rozhodli nás přijít osobně podpořit, za což jsme jim velice vděční. Během celého večera panovala uvolněná a přátelská atmosféra doprovázena mnoha emocemi z toho, že se povedlo proměnit jeden studentský sen ve skutečnost. A protože se jednalo o "otevření" nesmělo chybět ani symbolické přestřižení pásky, prohlídka prostor či slavnostní přípitek.

Když jsem z rohu místnosti s poklidem sledovala průběh oslavy, zacítila jsem, že se už dnes naplnil účel celého projektu, a sice vytvořit prostor, kde se druzí budou cítit uvolněně, dobře a sami sebou. Prostor, který bude vytvářet bezpečné podmínky pro sdílení zážitků, radostí i starostí z každodenního bytí, prostor, kde si každý bude moci najít čas sám pro sebe a své myšlenky. Třeba spolu s blízkými, třeba i sám za sebe. Třeba zde vzniknou i nová přátelství. Třeba tu někdo najde cestu sám k sobě. Třeba si tu společně alespoň odpočineme od shonu všedních dní. Přesně to je důvod, proč "Á-JEM" vzniklo.

A protože téma "návštěvy psychologa" je bohužel stále v dnešní době poměrně spjato s mnoha předsudky a nesprávnými očekáváními, rozhodla jsem se mým hostům ukázat, jaká psychologie umí být. Tedy osvobozující, inspirující a třeba i hravá. Proto během slavnostního otevření měli hosté možnost vyzkoušet si na vlastní kůži několik testových metod, které některým pomohly objevit skrytý potenciál, či díky krásným výsledkům pozvednout sebevědomí. Někteří se také zábavnou formou dozvěděli něco o svých kresbách a výtvorech. Součástí večera bylo také seznámení hostů s tzv. "Mindfulness" - významným trendem současné západní psychologie, neboli "uvědoměním si přítomného okamžiku" či "otevřenou pozorností". A to skrze snadnou techniku, kterou si každý z nás může zavést jako součást každodenních rituálů.

Pokud budu zcela upřímná, jen nápad nestačí, a tak centrum Á-jem vzniklo především díky obrovské pomoci z řad členů rodiny a pár přátel. Pokud naše centrum navštívite, můžete si být jisti jedním, a sice, že vznikalo s láskou, zapálením a podporou. Proto byla část slavnostního večera věnována právě těm, kteří se na jeho realizaci podíleli nejvíce. A aby tato jejich práce neustále přípomínala nejen mne, ale i mým klientům důležitost "ducha rodiny a přátelství" a také "ducha odvahy a odhodlání", každý člen zde zanechal na stromu života otisk své dlaně. Tímto bych jim chtěla znovu i touto cestou velmi poděkovat za úsilí a čas, které zde v centru zanechali. 

Jak to v životě bývá, krásné a naplňující okamžiky plynou jako voda, a stejně tak uplynul i slavnostní večer. A já bych do budoucna centru Á-jem popřála co nejvíce naplňujících momentů, jako byl právě tento a také mnoho spokojených a zvídavých klientů. Protože pouze zvídavost a správné otázky nás dovedou tam, kam si ze srdce nejvíce přejeme. A ještě malá vsuvka na závěr: Nebojte se snít sny, i ty pro Vás nejodvážnější či nejšílenější, nebojte se přijetí či nepřijetí okolí a věřte v sami sebe.

Těším se na Vás již od 3. září 2018 !

Krásný zbytek dne,

A.